Rodzaje obróbki zdjęć
Zależnie od Państwa preferencji i upodobań estetycznych wykonane przez nas zdjęcia możemy poddać różnorodnej obróbce fotograficznej. Standardowo, każdy z przekazywanych Państwu kadrów jest retuszowany oraz korygowany tonalnie. Dodatkowo niektóre ze zdjęć, dla uwypuklenia ich szczególnych walorów kompozycyjnych lub podkreślenia dramatyzmu poddawane są zaawansowanemu postprocessingowi. Niemniej jedna jeśli takie jest Państwa życzenie możemy zastosować dedykowaną obróbkę materiału fotograficznego.

Poniżej przedstawiamy kilka charakterystycznych metod obróbki zdjęć wraz z przykładami:

1. Cross Processing
Czasem zwany krosowaniem, to w przypadku fotografii analogowej proces polegający na wywołaniu filmu fotograficznego w modyfikowanych (najczęściej podmienianych) odczynnikach chemicznych. Najczęściej stosowanymi wariantami były:
- wołanie negatywu kolorowego w chemii typu E 6
- wołanie pozytywu kolorowego w chemii typu C 41
Obecnie zbliżone efekty otrzymuje się w trakcie obróbki cyfrowej, najczęściej z wykorzystaniem modyfikacji krzywych tonalnych obrazu. Rezultatem zastosowanej obróbki krossowej jest przesunięcie dominanty barwnej zdjęcia. Zdjęcia nabierają ciekawego nowoczesnego charakteru.

2. Styl Vintage
W skrócie można uznać tą technikę za próbę nawiązania do klimatu dawnej fotografii analogowej (m.in. starego dobrego ORWO). Zdjęcia poddane tego typu procesowi cechuje ucieczka barw w kierunku żółci i sepii, kolory są stonowane, niejednokrotnie zdjęcie wzbogacane jest o fakturę starego papieru, pergaminu.

3. High key
Technika wykonywania i obróbki zdjęć polegająca na ograniczeniu skali zaczernień do minimum. W trakcie wykonywania zdjęcia fotograf stara się unikać czarnych płaszczyzn, przy jednoczesnym akcentowaniu jasnych plam. Technikę tę stosuje się najczęściej w fotografii portretowej osób o jasnej karnacji, białych kwiatów lub jasnych pozbawionych mocnych akcentów scen.

4. Black & White
Niekiedy zmiana fotografii kolorowej w czarno-białą jest najlepszym sposobem by nadać jej wyraźny charakter. Zdjęcia monochromatyczne doskonale oddają nastrój fotografowanej sceny, świetnie nadają się do podkreślenia panujących na danym ujęciu emocji. Nasze oczy postrzegają świat w kolorze, dlatego kadry b&w niejednokrotnie nas zaskakują i są atrakcyjniejsze od barwnych. Niestety trzeba naprawdę dużo wiedzy i inwencji by ujęcie swoim kontrastem, fakturą i rozpiętością tonalną dobrze oddawało zamysł fotografującego.

5. Sepia
Zdjęcia w tonacjach brązu wywołują zawsze w odbiorcy ciepłe uczucia. Wyrażają nostalgiczną tęsknotę za czymś nieuchwytnym, czego od dawna już nie ma. Fotografia w sepii jest łącznikiem między chwilą obecną tym, co przeminęło, i za czym być może się tęskni.

6. HDR (High Dynamic Range)
Technika ta służy do uzyskiwania zdjęć o poszerzonym zakresie tonalnym przekraczającym możliwości pojedynczej ekspozycji. W terminologii polskiej skrót HDR oznacza metodę komponowania fotografii, która umożliwia względnie poprawne odtworzenia obiektu posiadającego bardzo jasne i bardzo ciemne obszary. Bardzo często obróbka HDR stosowana jest w swej przerysowanej formie, skutkiem czego potraktowane nią zdjęcia nabierają nierealnego, niekiedy baśniowego wyglądu.

fotografia ślubna Łódź, zdjęcia ślubne Łódź, fotograf ślubny Łódź, fotografia ślubna Warszawa, zdjęcia ślubne Warszawa, fotograf ślubny Warszawa, fotografia ślubna Poznań, zdjęcia ślubne Poznań